Naprawa i obsługa motocykla WSK 125

Koło tylne i przednie modelu M06-L

Koło tylne i przednie motocykla M06-L ma 36 szprych o średnicy 3,1 mm, pokrytych galwaniczną powloką antykorozyjną. Szprychy są dwóch długości: krótsze - 185 mm łączą obręcz z bębnem hamulca, dłuższe - 220 mm - z kołnierzem piasty. Piasty kół są wykonane z rury stalowej, na którą są wciśnięte i przyspawane kołnierze z otworami na szprychy.

Wewnątrz piasty przedniej znajduje się oś koła, osadzona na stałe na dwóch łożyskach kulkowych, zabezpieczonych od zanieczyszczeń uszczelkami filcowymi.

Koło tylne może być wyjmowane z wahacza bez rozłączania łańcucha napędowego. W tym celu piasta składa się z dwóch częśei: bębna hamulcowego z przynitowanym wieńcem łańcuchowym i właściwej piasty osadzonej na dwóch łożyskach, przez które przechodzi oś. Bęben hamulcowy obraca się na oddzielnym łożysku kulkowym, osadzonym na nieruchomej tulei osi.

Piasta właściwa połączona jest z bębnem za pomocą 5 kołków zabierakowych, wchodzących w otwory w kołnierzu piasty. Po odkręceniu i wyciągnięciu osi oraz usunięciu napędu szybkościomierza można wyjąć koło z wahacza, pozostawiając bęben hamulcowy wraz z łańcuchem zamocowany za pośrednictwem tulei do wahacza.

W bębnie hamulcowym o średnicy 125 mm, obracającym się razem z kołem umieszczone są szczęki zamocowane na nieruchomej pokrywie bębna. Jednym końcem opierają się one o nieruchomy czop osi szczęk, drugim o rozpieracz, tworząc w ten sposób pierścień o średnicy mniejszej niż średnica bębna. Oś szczęk i rozpieracz zamocowane są w pokrywie bębna, przy czym oś szczęk jest nieruchoma, a rozpieracz może się obracać. Do utrzymania szczęk w położeniu ściśniętym służą dwie sprężyny, znajdujące się wewnątrz bębna hamulcowego. Sprężyna agrafkowa, nałożona na rozpieracz na zewnątrz pokrywy bębna, zapewnia powrót rozpieracza do położenia pierwotnego.

Szczęki hamulcowe kół zanieczyszczonych smarem przemywać kilkakrotnie benzyną, aż do całkowitego odtłuszczenia, a po osuszeniu zamontować. Podobnie oczyszczać bęben hamulcowy. Czop rozpieracza szczęk smarować smarem stałym z dodatkiem grafitu. Nadmiar smaru usunąć.

Zwracać uwagę na stan obręczy kół: miejsca rdzewiejące oczyścić i polakierować.

Zwracać uwagę również na luzy w łożyskach koła, a gdy będą zbyt duże, łożyska należy wymienić.

Łożysko kulkowe kół smarować smarem stałym ŁT-1, po uprzednim demontażu, co 3000 km.

Piasta koła przedniego M06-L

Przekrój piasty koła przedniego:
1 - śruba regulacyjna cięgła hamulca
2 - goleń prawa
3 - pokrywa piasty
4 - nakrętka osi koła
5 - linka cięgła hamulca
6 - dźwignia hamulca przedniego
7 - sprężyna powrotna
8 - oś koła
9 - uszczelka filcowa
10 - łożysko nr kat. 6201 o wymiarach ø 12X32X10
11 - piasta
12 - goleń lewa

Piasta koła tylnego M06-L

Przekrój piasty koła tylnego:
1 - obręcz
2 - piasta
3 - wahacz
4 - oś koła
5 - napęd szybkościomierza
6 - lewy napinacz łańcucha
7 - tuleja dystansowa łożysk
8 - bęben hamulcowy wraz z kołem łańcuchowym
9 - szczęki hamulcowe
10 - pokrywa bębna hamulcowego
11 - łożysko bębna hamulcowego nr kat. 6202 o wymiarach ø15Xø35X11
12 - tuleja
13 - prawy napinacz łańcucha
14 - miseczka
15 - pierścień sprężysty
16 - rozpieracz szczęk hamulcowych
17 - dźwignia rozpieracza

UWAGA! Oba łożyska piasty nr kat. 6201 o wymiarach ø12Xø32X10