Naprawa i obsługa motocykla WSK 125

Regulacja sprzęgła

Sprzęgło będzie wtedy działać prawidłowo, gdy dźwignia sprzęgła (znajdująca się na kierownicy) będzie miała przy całkowicie włączonym sprzęgle luz wielkości około 12 mm mierzony na końcu dźwigni. Większy luz powoduje niecałkowite wyłączenie sprzęgła, co objawia się ciężkim przełączaniem biegów. Natomiast brak zupełny luzu lub zbyt mały objawia się ślizganiem sprzęgła (przy ruszaniu z miejsca nawet gwałtowne puszczenie sprzęgła nie powoduje szarpnięcia).

Regulacja sprzęgła odbywa się w dwóch miejscach:

Czynności te wykonujemy w następującej kolejności: Po właściwie przeprowadzonej regulacji luz miedzy dźwignią a obsada rączki powinien wynosić 2-3 mm. Większy lub mniejszy luz ustalamy ostatecznie śrubą regulacyjną w prawej pokrywie silnika. Poza tym doraźną regulację sprzęgła (w niewielkim zakresie) możemy przeprowadzać także śrubą regulacyjną nałożoną na linkę naciągową przy dźwigni na kierownicy.

Prawidłowo wyregulowane sprzęgło sprawdzamy opierając motocykl z uruchomionym silnikiem kołem przednim o ścianę. Przy usiłowaniu ruszenia z miejsca na I biegu silnik powinien zgasnąć.
UWAGA ! Próby nie należy powtarzać więcej jak 1-2 razy, żeby nie niszczyć sprzęgła.

Poziom oleju sprawdzamy na zimnym silniku (min. 10 minut po jego pracy). Po wykręceniu korka przeznaczonego do tego celu i przechyleniu motocykla o 10-20° na lewą stronę w otworze powinien ukazać się olej.

Wymianę oleju na świeży najlepiej przeprowadzać po powrocie z podróży przed umyciem motocykla. Ciepły olej spuścić, dokładnie zakręcić otwór spustowy i wlać świeży olej. Płukanie skrzyni biegów nie jest konieczne jeśli spuszczamy gorący spieniony stary olej.