Naprawa i obsługa motocykla WSK 125

Ogumienie

Ogumienie kół motocykla składa się z opony, dętki i taśmy zabezpieczającej. Opona ochrania znajdującą się wewnątrz niej dętkę, do której pompuje się powietrze. Opony motocykla WSK mają wymiary 3,00X19". Oznacza to, że opona ma szerokość 3", a średnicę wewnętrzną równą średnicy obręczy 19".

Opona składa się z osnowy, tj. z nagumowanych nici, ułożonych w kilka krzyżujących się warstw, pokrytych specjalnie wulkanizowaną gumą. Zadaniem osnowy jest zwiększenie wytrzymałości opony. Na zewnętrznym obwodzie opony znajduje się odpowiednio ukształtowana grubsza warstwa gumy nazywana bieżnikiem. Obrzeże opon jest sztywne i nierozciągliwe, dzięki specjalnie znajdującemu się wewnątrz drutowi stalowemu, który zabezpiecza przed rozciąganiem opony.

Do jazdy w terenie używa się opon, z bieżnikiem o głębszej rzeźbie, celem zwiększenia przyczepności opon do gruntu. Dętka jest wykonana z miękkiej gumy, na wewnętrznej średnicy ma zawór, który wchodzi w otwory obręczy koła. Zawór ten służy do wprowadzenia powietrza do wnętrza dętki. Ponieważ na zewnętrznej powierzchni obręczy znajdują się główki nakrętek szprychowych, dlatego też, dla zabezpieczenia dętki przed uszkodzeniem, na obręcz jest nałożona gumowa taśma ochraniająca.